Sťahujete sa a čaká vás kúpa nehnuteľnosti? 10 tipov pre sťahovanie

sikma ulicka pri jadrane

Sťahovanie a kúpa nehnuteľnosti je dôležitým životným krokom, ktoré so sebou prináša aj veľa starostí a stresu. Ak máte už vybranú nehnuteľnosť, ktorá sa stane vašim novým domovom a predávate tú “starú”, musíte si dať pozor pri predaji nehnuteľnosti. A musíte zabezpečiť sťahovanie.

Švihli by ste najradšej čarovným prútikom a ocitli sa v novom? Takto to nefunguje a jediné, čo nám ostáva, je sa na sťahovanie jednoducho pripraviť. Preto sme si pre vás pripravili 10 vecí, ktoré vám dokážu ušetriť nie len veľa času, ale aj uľahčiť prácu.

1) Príprava a dostatok času na balenie

V prvom rade v žiadnom prípade balenie neodkladajte. Stanovte si dostatok času, pretože čím sa termín sťahovania blíži, tým prichádza viac a viac stresu. Preto je dôležité vytvoriť si plán, kde si spíšete zoznam všetkých miestností v byte alebo dome. Od obývacej miestnosti až po kúpelňu, či špajzu.

Začnite miestnosťami, ktoré najmenej využívate. Zbalte najprv menej potrebné veci, ktoré v blízkych dňoch nebudete využívať. Naopak veci každodennej potreby si nechajte nakoniec.

Už teraz vám to pripadá ako zlý sen? Nezúfajte! Ďalší krok vám uľahčí život. 

2) Označenie škatúľ

Tento krok vám nezaberie takmer žiadny čas. Na každú škatulu si napíšte o akú miestnosť sa jedná a čo sa približne v krabici nachádza. Nezabúdajte tiež pooznačovať krehké položky, ktoré by sa mohli počas prevozu poškodiť. Mohli by ste tak prísť o naozaj cenné veci.

Zrealizovaním tohto jednoduchého kroku sa vyhnete chaosu a ušetríte si veľa starostí s hľadaním konkrétnej veci. Myslite na to, že nielen sťahovanie, ale samotné vybalovanie bude ozajstným orieškom.

3) Zhromaždenie a usporiadanie dôležitých dokumentov

Dokumenty, ktoré len zriedka vytiahnete zo zásuvky, ale aj napriek tomu tvoria dôležitú súčasť vášho života. Áno, ide o rodný list, zdravotné záznamy alebo zmluvy, ktoré si musíte jednoducho uchovať. Prišiel čas ich konečne roztriediť a urobiť v nich poriadok.

4) Zmena adresy

Aj tu platí pravidlo “To, čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra.” Predtým, ako sa presťahujete, vykonajte zmenu adresy na všetkých úradoch a inštitúciách. Úrady majú na všetko čas a niekedy sa môže tento proces zdať nekonečný. Uistite sa, že ste zmenu adresy nahlásili nielen svojej banke, ale tiež kamarátom a všetkým, ktorý vám zasielajú pravidelnú korešpondenciu.  

5) Kontaktovanie priateľov a známych

Využite pomoc svojich priateľov a rodiny. Dajte im včas vedieť, kedy sa vaše sťahovanie uskutoční, aby si vedeli nájsť čas. 

Tento deň, nemusí byť len o tvrdej práci. Samozrejme, že sa vaši priatelia sa na tento deň nebudú tešiť rovnako ako na pánsku jazdu, ktorú usporadúvate každý mesiac vo vašej obľúbenej krčme. Avšak v každej činnosti je potrebné nájsť tú správnu rovnováhu. Zabezpečte pitný režim, objednajte pizzu a spríjemnite si tento deň aspoň takouto formou. 

6) Plánovanie miestností v novom dome alebo byte

Vytvorte si plán podľa toho, ako budete mať v novom dome usporiadané miestnosti. Na základe toho naplánujte, kam a ako dané veci umiestnite. 

Ak totiž nepremyslíte a nepremeráte nábytok, môže sa stať, že budete s nábytkom pobehovať hore dolu. Vyhnite sa frustrácii, naplánujte si skladbu miestností, premerajte veci a zabezpečte si tak plynulý chod sťahovania. 

7) Starostlivosť o deti a domáce zvieratá

Sťahovanie sa blíži a vy ste stále ešte nevymysleli, kam dať svoje deti alebo domácich miláčikov? Zaručene nedovoľte, aby počas sťahovania boli deti alebo domáce zvieratá prítomné. Uchráňte ich pred nebezpečenstvom a zabezpečne im opatrovateľskú starostlivosť.

Odporúčame však, aby ste deťom umožnili zbaliť si svoju škatuľu s obľubenými hračkami. Povzbuďte ich a umožnite im prevziať zodpovednosť nad svojimi vecami. Svoje vzácne poklady si tak vybalia v novej izbe, čo im pomôže rýchlejšie sa usadiť.  

8) Predaj nepotrebných položiek

Pri sťahovaní zrazu zistíte, že niektoré veci sú síce vášmu srdcu blízke, ale nikdy ste ich nevyužili a jednoducho len zaberali miesto na poličke a padal na nich prach. Je načase sa s nimi rozlúčiť. Predajte ich alebo darujte. Urobte si vo veciach poriadok a nestaňte sa zberačmi nepotrebných vecí.

9) Zoznámte sa so susedmi

Nehovoríme o tom, že musíte chodiť od dverí k dverám a piecť susedom koláče ako v amerických filmoch. Keď svojich nových susedov stretnete na chodbe alebo pred domom, neváhajte sa mi prihovoriť a predstaviť sa. 

Bude potom oveľa jednoduchšie nadviazať ďalšiu komunikáciu a môžete tiež získať rôzne odporúčania na miestne služby, okolité pamiatky alebo obľúbené miesta. 

10) Upratovanie a kontola 

Posledným krokom pred úplným presťahovaním je upratovanie. Tým, že si svoj predošlý príbytok upracete, zároveň vykonáte aj kontrolu, či ste niečo v dome alebo byte nezabudli. 

Upratovanie sa netýka len pôvodného bytu, či domu, ale najmä nového domova. Pripravte ho na nasťahovanie. Vymalujte steny, vytepujte koberce a vyčistite každú časť vášho nového domu. Už nikdy to nebude také jednoduché. 

Riaďte sa týmito radami, stanovte si systém a spíšte si zoznam. A na čo určite nezabudnite? Na označenie škatúľ. Veríme, že vďaka týmto tipom, prebehne vaše sťahovanie hladko a bez akéhokoľvek stresu. 

Nezabudnite! Sťahovanie so sebou prináša aj veľa stresu, keď sa ale poriadne pripravíte nič vás neprekvapí a celé sťahovanie prebehne v pokoji. Sme radi, že sme vám mohli poskytnúť týchto 10 základných tipov a radi vám tiež ponúkneme nehnuteľnosti z každého kúta Slovenska. Sme Siera - realitná kancelária, ktorá vám nájde vaše vysnívané bývanie. 


Zdieľať článok