Bývanie v meste alebo na dedine?

sikma ulicka pri jadrane

Chcete sa usadiť a premýšľate nad tým, kde si kúpiť nehnuteľnosť? Či je ideálnejšie mestské prostredie alebo dedina? Výber lokality nehnuteľnosti, ktorá bude vašim domovom, nie je jednoduchým rozhodnutím. Niektorí v tom majú jasno, iní zvažujú všetky možnosti. Kúpa nehnuteľnosti je dlhodobé rozhodnutie na niekoľko rokov, no pre niekoho aj na celý život. Aké výhody a nevýhody má bývanie v meste a naopak na dedine?

Výber lokality a samotnej nehnuteľnosti závisí od vašich nárokov na bývanie. Mali by ste mať ujasnené vaše finančné možnosti. Všeobecne platí pravidlo, že nehnuteľnosti v mestách sú finančne náročnejšie ako nehnuteľnosti na dedinách. No ceny nehnuteľností sa odrážajú najmä od vašich preferencií.

Dôležitým aspektom je, či chcete kúpiť hotovú nehnuteľnosť alebo postaviť vlastnú. Ako aj či pôjde o novostavbu, rekonštrukciu alebo prerobenú nehnuteľnosť. Dôležitá je tiež veľkosť samotnej nehnuteľnosti, úžitkovej plochy, pozemku, terasy či počet izieb.

V meste je väčší výber bytov, na dedinách zase pozemkov a rodinných domov.

Bývanie v meste

Mesto ponúka plnú občiansku vybavenosť, väčšie zastúpenie obchodov, reštaurácií, služieb, spoločenských možností či bohaté kultúrne a športové vyžitie. Ponúka aj viac pracovných príležitostí, ako aj stredných a vysokých škôl v rôznych oboroch. Ďalšou výhodou je dobrá infraštruktúra a dostupnosť mestskou dopravou. Rýchlejšie sa spoznáte s ľuďmi, ktorí majú podobné záujmy ako vy. Je tu vyššia miera anonymity.

Nevýhodou sú vyššie životné náklady, hluk a znečistené životné prostredie. Mestský život je drahší, aj ceny nehnuteľností sú vyššie.

Bývanie v meste je rýchlejšie, dynamickejšie a vhodnejšie pre ľudí, ktorí sú náročnejší a preferujú pohodlnejší životný štýl.

Pokiaľ máte nižšie finančné prostriedky a chcete bývať v meste, kúpa bytu je dobrou voľbou. Ak si chcete kúpiť dom v meste, pripravte si vyšší finančný rozpočet. Bývanie v odľahlých častiach mesta je lacnejšie ako v centre.

dedina vidiek

Bývanie na dedine

Bývanie na dedine ponúka viac čerstvého vzduchu, prírody a pokojnejšie prostredie. Dedina ponúka nižšie náklady na život. A problém nebudete mať ani s parkovaním. Vlastný pozemok vám umožňuje oddych, čo je ideálne pri menších deťoch.

Nevýhodou môže byť horšia infraštruktúra, komplikovanejšia doprava do školy či práce, ak nie sú priamo v obci. Je asi potrebné vlastniť auto. Dedina má slabšiu občiansku vybavenosť, menej kultúrneho vyžitia a za prácou treba cestovať.

Nie je obec ako obec. Tie väčšie obce, ktoré už sa podobajú na menšie mestá majú možnosti väčšie. Zlepšuje sa občianska vybavenosť, zvyšuje sa ponuka služieb a spoločenských príležitostí. Nehnuteľnosti vo väčších dedinách sa preto stávajú finančne náročnejšie.

Výhody bývania v mestách a na dedinách však v súčasnosti nie je problém zosumarizovať. Závisí od vašich priorít a požiadaviek, ktoré benefity sú pre vás rozhodujúce. Aj s tým vám vieme v realitnej kancelárii SIERA pomôcť.

Nájdeme vám bývanie v lokalite, ktorá bude spĺňať výšku vášho finančného rozpočtu aj vaše predstavy. A pomôžeme vám s predajom vašej nehnuteľnosti, z ktorej odchádzate.


Zdieľať článok