Čo treba vedieť pri výbere nehnuteľnosti?

sikma ulicka pri jadrane

Hľadáte bývanie? Radi by ste kúpili nehnuteľnosť, ktorá sa stane vašim domovom? Ak viete, či chcete kúpiť dom alebo byt, prípadne postaviť si vlastný dom, stále na vás čaká zástup otázok. A nemáte ani tušenia, podľa čoho by ste sa mali pri kúpe svojho bývania rozhodovať. Ako vybrať dom sa dočítate v našom článku.

Dnes radí realitný maklér a zakladateľ našej realitnej kancelárie SIERA.

Naplánujte si bývanie alebo ako vybrať dom?

Niektorí majú predstavu, aký domov hľadajú. Veľa našich klientov sa však pýta základné otázky - dom alebo byt? Nový či starý? Alebo pozemok a stavba?

Čo je váš cieľ?

Možností je naozaj veľa a málokto sa vyzná. Najmä, ak máte záujem napríklad o kúpu bytu a pri jeho hľadaní nájde dom v podobnej cene. A to vám môže zamotať hlavu.

Zamerali sme sa na výber domu a pomôžeme vám s rozhodovaním.

Ako si vybrať dom

1. Cena domu

Aké máte finančné možnosti? Do akej sumy môžete pri kúpe domu ísť? To je veľmi podstatná otázka. V dnešnej dome je dôležité pozerať nielen na potenciálnu výšku splátok, ale aj na disponibilný "cash" alebo prostriedky v banke. Keďže hypotéka vám nepokryje celé náklady.

TIP: Vyčlente si ušetrené financie, oceňte svoju súčasnú nehnuteľnosť s realitným maklérom a definujte čistý mesačný príjem, ako aj približnú výšku splátky, ktorú zvládnete platiť.

2. Rozloha domu a počet izieb

Akú úžitkovú plochu reálne potrebujete a akú by ste chceli? Koľko izieb a aký pozemok? Ak máte rodinu alebo rodinu plánujete, určite budete potrebovať väčší dom. Ak máte vzťah k záhradke alebo chcete viac priestoru na dvore pre deti, tiež sa vám hodí väčšia rozloha.

TIP: K určeniu, čo bude mať väčšiu váhu pri výbere odporúčame napísať si priority - od najvyšších po tej najnižšie a vyhodnocovať ponuky podľa týchto kritérií.

3. Stav domu - novostavba, prerobený či rekonštrukcia

Je rozdiel, či kupujete nový dom, starý v pôvodnom stave alebo zrekonštruovaný. Ak kupujete nový dom, mali by ste si zistiť, v akom stave vám ho odovzdajú - štandardne je na výber medzi holodomom alebo domom v štandarde. A tam sa zamerajte na to, čo všetko je súčasťou a v akej kvalite.

Pri starom alebo zrekonštruovanom dome treba pozerať zase na to, či chcete investovať ďalej.

TIP: Každá situácia má pre a proti. Pri rozhodovaní zohľadnite hlavne to, či sa chcete zaoberať po kúpe "dorábkami", "prerábkami" alebo chcete ísť do "hotového". Prípadne, či máte záruku na vady.


Zdieľať článok